A ckla fogyasztsa tbb, mint egszsges a labdargnak! A ckladzssz fogyasztsa ersti az llkpessget, a testgyakorlatok lehetsges idejt pedig 16 szzalkkal nveli. Az Exeteri Egyetem kzelmltban publiklt cikke volt az els, amelyben lertk, hogy a cklban lv nitrt elsegti a tbb oxign felvtelt s teszi kevsb fraszt az edzst. A kutatk gy gondoljk, hogy ez a felfedezs rdekes lehet a sportolk llkpessgnek nvelse szempontjbl.
Tizennyolc 19 s 38 v kztti frfit vizsgltak. Kett osztottk ket. Az egyik csoport tagjai hat napon keresztl mindegyikk napi 500 ml cklalt kapott, mieltt egy szobabiciklivel teszteltk teljestmnyket. A msik csoportnak placeboknt valamilyen tablettt adtak. (Teht olyan ksztmnyt, amely a pciens llapotnak javtst kvnja elrni valdi beavatkozs vagy hatanyagok nlkl, pusztn a kezelsbe vetett hit ltal.)
A ckla fogyasztst kveten a "ckls" csoport tlagban 11 perc 25 msodpercig tekert, 92 msodperccel tovbb, mint placebo esetn, ami a mrt tv 2 szzalkos vltozsnak felel meg. A cklal fogyasztsa esetn radsul alacsonyabb vrnyoms-rtkeket mrtek.
A tudsok mg nem teljesen igazoltk a jelensg pontos mechanizmust, azonban gy vlik, a cklban lv nitrt okozza az llkpessg pozitv vltozst. Gyanthatan a nitrt a testben nitrogn-oxidd alakul, ami cskkenti a testmozgs oxignignyt.
Kzben az Exeteri Egyetemtl fggetlenl a Peninsula Orvosi Egyetem kutati is ezen a terleten dolgoznak. Remlik, hogy a jvben tovbbi ksrletekre lesz lehetsgk, hogy tbb rszletet tisztzhassanak a nitrtgazdag telek lettani hatsait illeten.
Andy Jones professzor, a tanulmny vezet szerzje gy nyilatkozott: "Tanulmnyunk elsknt bizonytja, hogy a nitrtgazdag telek nvelik az edzs hatsfokt. Elgedettek vagyunk a cklal oxignfelvtelre gyakorolt hatsval, ugyanis ezt az eredmnyt semmilyen ms ismert mdszerrel nem lehet elrni, gy az intenzvebb edzs segtsgvel sem. Biztos vagyok benne, hogy mind az amatr, mind a professzionlis sportolk rdekldni fognak eredmnyeink irnt. Felfedezsnk azok szmra is jelents lehet, akik rossz edzettsgi llapottl szenvednek, ugyanis tkezsi sszetevkkel mindennapi letvitelkhz szksges fizikumuk jelentsen javthat."
Mi is a ckla?
A ckla a libatopflk csaldjba (Chenopodiaceate) tartozik. Ktves nvny, amelynek levelei az els vben tlevelek, a msodikban szrlevelek. Szra a msodik vben kpzdik. A nvnynek kargykere van, amely a rpatestek kialaktsban jtszik fontos szerepet. Gykere hsos, leveses.
A megvastagodott rpatestet fogyasztjuk, amelynek alakja lehet gmbly, hengeres vagy lapos. A rpahs szne ltalban vrs, de lehet srgs is. Haznkban ltalban csak a vrs vltozatt termesztik.
A kutatsok szerint El-zsibl kerlt zsiba (itt gygytsra is hasznltk), majd onnan Eurpba. A Fldkzi-tenger krnykn shonos.
A ckla nagy mennyisgben tartalmaz j vzkt kpessg pektint.
A ckla kivl vrkpz, s jl szablyozza a mj anyagcsere folyamatait. Egyes vizsglatok szerint megakadlyozza a daganatos sejtek szaporodst is.
Szmos vizsglat bebizonytotta, hogy a cklal segt a vrsvrsejtek regenerlsban s szaporodsban, ezrt bizonyos helyeken kiegszt gygymdknt ajnljk vrszegnysg esetn. A ckla A, B1, B2 s C- vitamint tartalmaz, svnyi anyagok kzl pedig folsavat, foszfort, knt, ntriumot, kliumot, valamint magnziumot. Jelents szerepe van a mregtelentsben, s egyenslyban tartja a szervezet sav-bzis egyenslyt. Rendszeres fogyasztsval kzrzetnk javulhat. A cklban tallhat cukor knnyen hasznosthat, gy gyors energiaforrst jelenthet a szervezetnek, s vrands anyk is btran fogyaszthatjk. A szervezet a zldsgek kzl a cklbl tudja kinyerni a legtbb vasat.
Hogyan fogyasszuk?
A cklt fknt saltaknt, tel-kiegsztknt hasznostjk, illetve fogyasztjk.
Kzkedvelt lelmiszer alapanyaga az energiaszegny trendnek. Hetente egyszer, esetleg ktszer ajnlott „cklanapot" tartani, ami azt jelenti, hogy rdemes minimum 3dl gymlcscentrifugval frissen prselt cklalevet meginni. A tmny cklal nem tartozik a legzletesebb zldsglevek kz, de srgarpalvel vagy citromlvel higtva zletesebb vlik. gy fogyasztva kivl mjtisztt hats. A ckla fleg tlen az egyik legfontosabb vitamin s svnyianyag forrsunk. A ckla elrhet mr por alakban is a boltokban, br a hazai piacokon frissen vsrolva, feldolgozva s fogyasztva finomabb.
Tippek - tancsok
Sok hztartsban - fleg tlen - ftt cklbl ksztenek savanysgot torma felhasznlsval. Ilyenkor a cklt hjastl kell megfzni, ezrt fzs eltt j alaposan meg kell mosni. (Van, aki mg kefvel is megtisztogatja). Lefedve vagy kuktban kislngon hamarabb megf, illetve megpuhul.
rdekessg
A cklt mr a babilniaiak s a fnciaiak is nagy mennyisgben termesztettk. A npi hagyomny szerint Nagy Kroly annyira bzott gygyhatsban, hogy rendeletben szablyozta termesztst. A grgk Delphoiban cklval ldoztak Apollnak, mg a rmaiak lzcsillaptsra hasznltk a cklt.
Magyarorszgon a XVII. szzadban vlt ismertt a ckla vrs vltozata.
Dr. Ferenczi Sndor 1961-ben llatksrletek sorn fedezte fel, hogy a ckla vrs festkanyaga, a betain hatkonyan lp fel a rosszindulat daganatsejtekkel szemben.